Carpnews.ro

Pescuit la crap!
Acum este 20 Ian 2018, 02:52

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pescuit sportiv in agatatura
MesajScris: 10 Ian 2013, 10:33 
Neconectat
New Member

La Multi Ani tuturor si bine v-am gasit !

Pentru ca anul acesta doresc/dorim sa am/avem rezultate cat mai bune la acest stil de pescuit, am rugamintea obtinerii cat mai multor informatii (pareri/experiente insotite de foto si/sau video) referitoare la pescuitul crapului in agatatura, atat pe balta cat si pe ape curgatoare gen Dunare, Olt, Mures sau Prut, plantat, dar mai ales neplantat:

-echipament camping si detalii,
-echipament pescuit (lanseta, mulineta, fire, plumbi, carlige, accesorii) si detalii
-mijloace de identificare (determinare si pozitionare) a ostacolelor si detalii
-detaliere monturi,
-detaliere riguri,
-detaliere nade,
-detaliere momeli,
-tips-uri,
-tehnici,
-strategii specifice acestui tip de pescuit in functie de situatie

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile la obiect !

Sus

Subiectul mesajului: Re: Pescuit sportiv in agatatura
MesajScris: 11 Ian 2013, 18:23 
Neconectat
Site Admin

Salut Bogdan,
Mai multe decat ti-a rapuns Sorin Rudeanu pe PVTV eu nu-ti pot spune.
Am pescuit in agataturi destul de mult,am pierdut foarte multi crapi mari ceea ce m-a facut sa incerc o alta abordare.
Incerc sa-i scot de acolo cu nada buna si astfel sa am mai multe sanse de a-i scoate pe mal.
Senzatia in care o torpila te ia pe sus si se duce sub un plaur de unde nu-l mai poti scoate nici cu barca nu e prea placuta.
Sanse mai mari sa-i scoti sunt daca pescuiesti cu monturi tip plumb pierdut care in momentul trasaturii plumbul sa ramana pe substrat,crapul ridicandu-se in masa apei si astfel vei putea sa-l controlezi cat de cat.
Obligatoriu fire mono rezistente la abraziune si forface/carlige solide.
Sunt multe tehnici practicate la acest stil,am citit cateva articole scrise de Dragan si Cipica,parca si de Pavlovici,eu zic sa le cauti pe net si sa le citesti si pe acelea.
Numai bine.

Sus

MesajScris: 13 Ian 2013, 10:00 
Neconectat
Site Admin

Mai jos ti-am atasat o poza din Lacul 2 care tine peste in permanenta.
Pescuind din mana intra buturugi,ai trasaturi dese iar rata de a scoate pe mal pestele este de 10%.
Pescuind pana in buturugi,cu o nadire extinsa,vei scoate crapul din "casa" lui iar rata de capturi puse pe mal creste semnificativ.

Fişiere ataşate:
Lacul 2.jpg
Lacul 2.jpg [ 98.87 KiB | Vizualizat de 3881 ori ]
Lacul2-2.JPG
Lacul2-2.JPG [ 56.92 KiB | Vizualizat de 3881 ori ]

MesajScris: 18 Ian 2013, 23:49 
Neconectat
Activ Member

Din pacate experienta mea pe substrat cu agataura e destul de mica,..dar din experienta mee o sa relatez si eu una alta.
Referitor la echipament, in primul rand recomandarea mea, este ca varfurile lansetelor sa fie cat mai sus, pentru ca firul sa cada de cat mai sus si sa ajunga direct la plumb , cu treaba asta eviti ca firul sa mearga pe fundul apei si sa se agate in diverse cioate sau buruieni.
Ca mijloc de identificare de pe mal, in prima faza recomand cateva lansari cu plumbul gol,pentru o identificare in mare a agataturilor, dupa care cu markerul. Din ce am observat aceasta parte este cea mai importanta, putand conta chiar si 3 4 metri fata de agatatura ( ma refer la butuci sau crengi) pentru ca deobicei aceste locuri tin peste (dar nu e regula).
Ca monturi, dupa cum zicea si vali un fir monofilament gros rezistent la abaziune. Carlige mai groase "tari in carne" cu varf foarte rezistent. Nu vreau sa dau nume de firme dar sunt carlige de la firme consacrate care inteapa foarte bine, dar cand se atinge de ceva obstacol se duce varful.
Ca nade nu cred ca sunt diferente de nada intre pescuit in agatura si pescuit pe alte substraturi. In schimb, la carlig, in cazul unui pescuit pe pat de buruieni, sau alge sau orice fel de vegetatie acvatica momeli flotante....ca sa eviti sa intre sub buruieni si sa o gaseasca mai greu crapul.
Iar ca si tehnici....ce aplic eu cand pescuiesc in agatura in momentul cand ai un bip la senzor trebuie sa intepi. Frana sau baitrunneru stranse mai tare...cat sa nu traga batul in apa si pestele fortat ca sa nu risit sa iti intre in agatura dupa ce il intepi.
Si ca un "tips" daca ai in spate o zona mai inalta in momentu cand intepi pestele, o iei la sanatoasa cu batul in mana sus pe deal, varful sus si incerci sa ridici pestele de pe substrat.
Sper ca informatiile sa te ajute...eu am reusit sa scad numarul rateurilor cu aceste "tehnici"

Sus

MesajScris: 26 Ian 2013, 09:37 
Neconectat
New Member

Buna ziua,

Va multumesc pt raspunsurile primite la obiect, mai ales ca tin de experienta d-voastra de pescuit.
In alta ordine de idei, subiectul este amplu si cu cat vor fi impartasite mai multe idei si experiente pe marginea lui cu atat acest stil de pescuit deosebit se va putea dezvolta mai repede si in zona noastra.

Va multumesc pentru ca impartasiti din experienta d-voastra !

Sus

MesajScris: 12 Iul 2015, 11:11 
Neconectat
Senior

:D Plumb foarte greu 200-300g de tip potcoava , montaj neculisant ,struna scurta (maxim 10 cm) ,stau pe malul opus locului in care pescuiesc (copaci iesiti din apa si plantez foarte aproape de mal ,daca pescuiesc in zona cu plauri am un tub tunat de mine in asa fel ca montura sa ajunga mai usor sub plaur :) ) .In momentul autoanteparii crapul se ridica la suprafata singur pe verticala foarte rapid .....pentru ca plumbul e foarte greu ,deaia, eu doar tensionez putin firul ,sar in barca si culeg pestele....e un pescuit destul de comod .Folosesc carlige de tip ,,curve" ,cu tija scurta .

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]